В България се произвеждат все по-малко зеленчуци, които само поскъпват, показва проучване на Центъра за икономически изследвания към Селскостопанската академия, според БНР.
Президент на България: Бедността не е спасение от вируса
„Пандемията изисква ограничителни мерки. Правителството трябва да предоставя на обществеността убедителна информация за последиците от извънредното положение.
Горанов с извънредна новина, която касае цяла България!
"Ще предложа поемането на дълг - около милиард", заяви финансовият министър София, България29 Март 2020 През следващата седмица се готви за предложение за актуализация на бюджета. Това съобщи финансовият министър Владислав Горанов пред Нова телевизия. "Ще предложа поемането на дълг - около милиард", заяви Горанов. „Как ще се развие кризата с коронавируса, зависи от това колко дълга и дълбока ще бъде тя. След като преодолеем последиците от заразата и се погрижим за живота и здравето на българските граждани, неминуeмо заради ограниченията, които налага пандемията, ще стигнем и до стопанска криза“, каза още той. „Засега предимно са страховете. Всички мерки, които се взеха в останалия свят, с който сме свързани, определено повлияват на бъдещето на всички сектори, които са свързани с експорт. Много малко сектори няма да бъдат директно засегнати“, каза още той. "Не искаме да запазим предприятията, които не могат да се запазят, а бизнесите, които виждат перспектива и искат да се възползват от помощта. Това не е мярка за бизнеси, които ще фалират", коментира мярката 60/40 финансовият министър. "Има бизнеси, които бързо се адаптират, а има и предприятия, които по-трудно могат да преминат към промяна на дейност. Мярката е за работодателите, които искат да запазят заетост. Тези, които не искат да се разделят със своя резерв и не искат да проявят солидарност, да не приемат мярката. 60/40 е с грижа за работника, а не за бизнеса и работодателите, които не искат да участват", допълни Горанов. "Не можем да отделим ресурс като Германия и САЩ. Ще видите, че Франция дава по-малко от нас, ако сравним средствата и БВП на страната", разкри финансовият министър. "Сега последиците за икономиката са да задоволим преките нужди на хората", каза още той. "Ще предложа първоначален вариант за актуализацията на бюджета с повече финансиране за бизнесите. Става въпрос за милиарди левове", съобщи Владислав Горанов. "Не предвиждаме намаляването на ДДС за ресторантите, не всички плащат такъв. Временно се отлага дебатът за наредба Н18", отговори министърът на финансите. "БНБ и търговските банки ще анонсират единна стратегия за отсрочвания на банкови кредити", завърши Горанов и уточни, че тази мярка няма да е "кредитна ваканция".
Източник: Blitz.bg
Европейската комисия изключва България от групата на страните с икономически дисбаланси
За първи път от съществуването на европейския механизъм за координиране на икономическата и фискалната политика на ЕС няма макроикономически дисбаланси
Дончев плашещо: Щетите ще са по-големи след карантината
Ако е умна, Европа ще започне да мисли за стратегическа реиндустриализация, заяви вицепремиерът "Държавата не може да влезе във всяка брънка на икономиката и да плати. Схемата, която предлагаме, ще работи, тя е алтернатива на това работодателят да освободи работниците", това каза вицепремиерът Томислав Дончев. "Това е стимул работодателите да съхранят работниците си и след края на кризата те да започнат да работят на пълни обороти. Мислим за работодателя, но най-вече за работника",допълни той. Според него пакетът мерки на България е сходен с този, който прилагат другите държави. "Не можем да прогнозираме колко дълго ще продължи кризата, но щетите върху икономиката няма да се изчерпят с щетите по време на карантината. Те ще са по-големи след това, затова трябва да сме внимателни... Липсва отговор на основния въпрос - колко време ще продължи тази ситуация. Бихме допуснали, че е три месеца - по аналог с Китай, но няма гаранции, че това ще е така... Всичките ни действия са в режим на неяснота. Не знаем облика на това, срещу което се борим", коментира вицепремиерът пред БНР. Дончев поясни, че автоматична подкрепа от държавата ще получи бизнесът, който страда от въведените ограничения по време на карантината - ресторанти, заведения, услуги: "Другите бизнеси могат да получат подкрепа след доказателство, че имат срив на продажбите с 20 и повече процента". Очакваните разходи са 1 млрд. лева, на първия етап. Дончев има предвид компенсацията от страна на държавата в размер на 60% върху брутното трудово възнаграждение на работниците и служителите, която да имат право да ползват работодатели от всички сектори на икономиката, чиито приходи от продажби са намалели с най-малко 20%, поради напълно или частично преустановена работа вследствие на извънредното положение. Мярката, добила популярност "мярка 60:40" бе одобрена вчера от Тристранния съвет. Вицепремиерът подчерта, че страната ни има техническа готовност за теглене на заем. "Бъдещето ще покаже в какъв размер. Имаме буфер, който можем да ползваме засега. Досега сме препрограмирали 600 млн. лева, а при нужда имаме възможност да реагираме с още около 500 млн. лева, без да предизвикваме щети... Помощ от т.нар. "грантове" също е възможност", отбеляза Дончев. По думите на вицепремиера Европа, ако е умна, трябва да започне да мисли за една стратегическа реиндустриализация. "В кризисни времена, освен тежките ефекти, се случват неща, които не трябва да ни убягват от вниманието. Ето, за дни въведохме дистанционното обучение и то за минимални разходи... Благотворителността... Български софтуерни фирми безвъзмездно работят върху приложения, ценни за правителството и за обществото за справяне с кризата и за отделни сектори", изтъкна Томислав Дончев.
Източник: Blitz.bg
Шефът на БНБ със страхотна новина за всички българи с кредити
hande
Банковият сектор е в много добра кондиция. Той е готов за тази криза, особено ако говорим за хоризонт 3 и 6 месеца.
Българското правителство одобрява споразуменията за миграция на труда с Албания и Туркменистан
Българският съвет на министрите одобри проекти на двустранни споразумения за регулиране на трудовата миграция между правителството на България и правителствата на